Головна
Логін:  
Пароль:
  Забув пароль
  Реєстрація
про сайт редколегія автори твори обговорення додати твір
Головна · Редколегія  
Молодіжні Новини
22.10.2007
"Молоді" росіяни вшанували пам'ять загиблих бауманців
22.10.2007
Ідеолог ЄСМ: Росія повинна підтримати зусилля організації
22.10.2007
Українська й польська молодь зібралася на конференції
22.10.2007
Студенти влаштували бій подушками в центрі Брюсселя
22.10.2007
СУМ проти штучного розпалювання міжнаціональної ворожнечі
22.10.2007
Ярмарок вищих навчальних закладів Німеччини
22.10.2007
Табір "Школа статевого й репродуктивного здоров'я для чоловіків"
22.10.2007
"МОДОС" ініціював громадянську кампанію щодо строкової служби
22.10.2007
Конкурс міні-грантів щодо дитячої та молодіжної політики
22.10.2007
Акція з нагоди Дня студента в Києві
Редколегія

13-04-2005

Розповіді про поезію

Поезію в сучасному літературно-критичному контексті оцінюють, найчастіше, за суто смаковими критеріями: сподобалось-не сподобалось, співзвучне-неспівзвучне. Далі Ви знайдете ще одну спробу "критично" подивитись та дати оцінку сучасній українській поетиці.

Найперше, задамо собі запитання, що розуміти під поезією? За філософією проектування – це сфера образотворчості, в результаті чого відбувається інтелектуально-емоційне осягання позачуттєвої сутності Духу і матеріалізації її за допомогою мови в текстах, здатних викликати певне співпереживання Істини у читачів. Тобто, мова йде про вихід у поле Духу і перебування в ньому, що спричиняє зміни енергосистеми людини і спрямованість її діяльності на таку образотворчість.
Сучасна поезія надзвичайно дивне явище. Воно дивне своєю «мовною незрозумілістю», магічністю, крайнім модерністичним відчуванням.
Дивна мовна незрозумілість пояснюється незвичністю вживання граматичних, смислових тощо конструкцій в подібних текстах, відсутністю звичних традиціних логічно-раціональних симетрично-ієрархічних форм (найпростіші це симетричний ритм, рима, логічна послідовність смислу тощо). Для деяких ця незрозумілість межує з цілковитою недоступністю поетичної мови на зразок чужої мови про яку не мають ані найменшого поняття, кажуть, що слова, здається, наші, а нічого не зрозуміло як в іноземній мові.
Звичайна здатність розуміння пересічних громадян не поширюється далі ніж логічно-раціональна зрозумілість текстів, як їх привчили сприймати всі логічно-ієрархічні-раціоналістичні структури, смисли. Через це пирода сучасної поезії явище, що знаходиться за межами різних раціонально-традиційних ієрархічних соціально-цивілізаційних структур.
Сучасна поезія пов’язана з новим розумінням мови та поверненням до природньо-правічного, як сама людина, заради долання логічно-ієрархічного раціоналістичного фашизму. І є зрештою більшою мірою мовним питанням.
Справа також полягає в тім, що український народ в ХХ столітті пережив кілька хвиль геноциду. Це пережиття і ці катастрофи завжди були пов’язані з окупаційними діями сусідів, які керувались глибоко раціонльно-логічним світоглядом з чіткоієрархізованою державною машиною. Саме жах можливого геноциду від раціонально-логічного та ієрархізованого стимулює в українських інтелектуалів, що творять сучасну українську поезію, пошук свободи на тому рівні і до того рівня мови коли все в мові було вільним, мало найбільшу мовну варіативність і здатність, а також відповідало властивій людській природі. Тобто маємо рух в напрямку до первісного стану і принципу мови епохи людської єдності з живою природою і відсутності раціонально-логічних ієрархічних домінувань, саме до того, що ми називаємо найповніше буття. Справа в тім, що селекція, котра, відомо, сусідить раціоналістичному поняттю цивілізація, як і раціонально-логічні ієрархічні структури явище одного порядку. А селекція, як би того ми не хотіли, це вже геноцид заради чогось одного. Отже, сучасна українська поезія відкидаючи принцип селекції як коріння найбільшого жаху прагне не “оптимальної”, як люблять висловлюватись “раціоналісти та глобалісти”, а найбільшої внутрішньої мовної свободи, що повертає людину до природи, до своєї суті, до стану здатності ромовляти з світом людей, світом природи і з Богом і до стану найбільш повноцінного людського буття як феномену.
На Заході теж можна відшукати подібну поезію. Таких поетів називають граматистами. Це звичайно дуже звужене поняття яке не приводить в своїй назві до того дискурсу який насправді пропонує сучасна поезія.

Андрій C.

Перейти до списку

Увага!
Стань автором!
Додай свої твори зараз!
Поринь у наш світ!
Просто реєструйся!
Гарні твори
Я пригощатиму твої вуста помадою
Маріанна БЕК
Я к Вам на исповедь пришла
Лидия Люшня
Найближчі незнайомці
Маріанна БЕК
Поема Життя так в`яже
Сергій Череп
Нема
Ольга Кричинська
...как не легко...
Оксана Вишневська
"ФОР Ю"
КатЯ Маріненко
Как тяжела эта немая тишина...
Руденко Виктория
"Сентябрьский трамвай"
Люся Страхова
Моя душа
Христина Волощак

про сайт | редколегія | автори | твори | обговорення | додати твір

Copyright 2005 © Всі права застережено